• 733 755 521
  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Tiskové zprávy

Vyjádření LDK k aktuálním tématům v lesnictví a dřevařství

Lesnicko-dřevařská komora byla oslovena a vyjádřila své názory a doporučení k textu koaliční smlouvy, který byl výchozím podkladem pro programové prohlášení vlády. Na základě jeho posouzení vyjadřujeme opakovaně doporučení odborné veřejnosti, kterou Lesnicko-dřevařská komora reprezentuje, a které nebyly v programovém prohlášení vlády zohledněny. 


  1. 8. 2021 - ČTK - Nebudeme chtít sloučit ministerstvo zemědělství se životním prostředím, shodli se straničtí zemědělští odborníci v diskusi na agrosalonu Země živitelka. Naopak prosazují vyšší spolufinancování evropského Programu rozvoje venkova, který v současnosti republika kofinancuje z 35 procent. Debatu uspořádala Agrární komora ČR ve spolupráci se Zemědělským svazem ČR, partnerem akce byl Profi Press.

29.7.2021 - Tisková zpráva – Ministerstvo zemědělství připravilo 13. kolo Programu rozvoje venkova (PRV), které je zaměřené na zlepšení stavu lesů, vzdělávání a podporu zemědělců. Zájemci mohou ve 13. kole příjmu žádostí získat celkem 1,2 miliardy korun. Pravidla pro udělení dotací podepsal ministr zemědělství Miroslav Toman.


Výše těžby za rok 2020 ukazuje obrovský rozměr kůrovcové kalamity. Objem 35,8 milionů m3 vytěženého dříví znamená dvojnásobek běžné roční průměrné celkové těžby všech dřevin. Nejedná se bohužel o objem nějak překvapivý, pohybuje se v rozpětí prognózy CZECH FOREST think tank zpracované na počátku tohoto roku.

Pozitivním a zcela zřetelným signálem je ovšem trend poklesu objemu nezpracované nahodilé těžby. Jedná se nejčastěji o dříví, které bylo lýkožrouty napadeno, ale z kapacitních a dalších důvodů jej nebylo možné vytěžit a asanovat do konce roku.

Chladný průběh letošního jara navíc poskytl lesníkům čas na dotěžení tohoto zůstatku. Šance kalamitu výrazně brzdit a v budoucnu snad i zastavit tak výrazně vzrostly.

Celý článek najdete zde


Česko opět zažilo rok, kdy se posunuly rekordy v objemu vytěženého dřeva. Loni dělníci z lesů odvezli 35,8 milionu metrů krychlových dřeva bez kůry, z toho naprostou většinu takzvanou nahodilou těžbou - ze stromů poškozených kůrovcem, suchem nebo jinými přírodními živly. Celkově loni zmizelo z české přírody asi dvakrát tolik stromů než před pěti lety. Více se jich ale také vysadilo.

Ačkoli šíření kůrovce v posledním roce zpomalilo, českým lesům bude ještě několik let trvat, než se vzpamatují z kalamity, která je společně se suchem postihla zejména mezi lety 2015 a 2019. Práce s uklízením následků je pořád dost.

Celý článek najdete zde


Invazivní novela – širší pravomoci lesní stráže, zrušení novely mysliveckého zákona

Aktualizováno o vyjádření SVOL. Sněmovna schválila ve vládní předloze proti invazivním druhům zvířat a rostlin širší pravomoci pro členy stráže přírody a lesní stráže. Poslanci předlohou také zrušili dosud neúčinnou novelu mysliveckého zákona schválenou předloni na podzim Parlamentem ČR. Invazní novela nyní míří do Senátu.

Cílem vládní předlohy je omezit šíření invazních druhů rostlin a živočichů v Česku. Reaguje na unijní nařízení a má vytvořit rámec pro opatření potřebná k prevenci zavlečení invazních druhů a k regulaci těch, které už se v Česku rozšířily. Za invazní druhy se považují zavlečené nepůvodní organismy, které se rychle šíří, agresivně vytlačují původní druhy a způsobují rozsáhlé ekologické škody.


Odběr novinek

Projekty

Kontakty

Adresa
Počernická 96
108 00 Praha – Malešice

tel.: 733 755 521
info@ldkomora.cz

Odběr novinek

© 2022 Lesnicko-dřevařská komora | Všechna práva vyhrazena | Vytvořila a provozuje společnost Lesnická práce s.r.o.