• 733 755 521
  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Tiskové zprávy

Vyjádření LDK k aktuálním tématům v lesnictví a dřevařství

(zdroj: FB Hospodaříme s odpovědností )
Zahajujeme celostátní kampaň - Hospodaříme s odpovědností

Lesnicko-dřevařská komora ČR zahájila celostátní komunikační kampaň s názvem Hospodaříme s odpovědností. Její součástí budou diskusní setkání lesníků a dřevařů s občany, starosty a zastupiteli, a spuštění stejnojmenného komunikačního webu a sociálních sítí. Projekt vznikl ve spolupráci s Lesy České republiky, s. p., Vojenskými lesy a statky, s. p. a společností DYAS. Jeho snahou je zlepšit komunikaci lesníků a dřevařů
s veřejností a zástupci samospráv.  


Autor: Fil Koz (zdroj: mapy.cz)
Vyhlášení Křivoklátska za národní park vyjde stát v době šetření na stovky milionů korun

Tisková zpráva 12. 6. 2023 – Vytvoření pátého národního parku na Křivoklátsku, který by se nacházel poblíž Prahy, naráží na odpor více než třiceti okolních obcí a vyslovilo se proti němu v petici více než 11 tisíc lidí. Vláda přesto nadále počítá se změnou stupně ochrany přírody v této oblasti, kolem které již začínají „kroužit“ developeři. Vznik národního parku a následné náklady na jeho provoz navíc vyjdou podle odhadu Lesnicko-dřevařské komory České republiky na stovky milionů korun. Proti záměru vlády je dlouhodobě i Agrární komora České republiky a Lesnicko-dřevařská komora ČR.     


Požár v NP České Švýcarsko nemůže zůstat bez reakce

Bezprecedentní požár v NP České Švýcarsko odhalil mnoho hrozeb, které souvisejí s klimatickou změnou, přístupy k ochraně přírody, vysokou návštěvností některých přírodních lokalit nebo limity hasebních zásahů. Zásadním úkolem politické reprezentace a odborníků z celého spektra souvisejících činností není podle našeho názoru hledání viníků, ale hledání způsobů, jak podobným událostem v lesích předcházet. K této konstruktivní a věcné diskuzi bychom rádi vyzvali.


Sbírka „Pomoc lesům a lesníkům Ukrajiny“, lesníci pomáhají lesníkům

Hlavním účelem sbírky bude obnovení inventarizace a hospodářské úpravy lesů na Ukrajině, ale pomoc může směřovat i na další lesnické vybavení. Administrátorem podpory na Ukrajině bude Agentura státních lesních zdrojů Ukrajiny, která spravuje 73 % tamějších lesů.

Veřejná sbírka byla 18. května 2022 schválena Krajským úřadem Středočeského kraje a povolena Ministerstvem zahraničních věcí ČR. Organizátorem sbírky je Lesnická práce, s.r.o. Webové stránky sbírky naleznete na www.pomoclesum.cz a číslo transparentního účtu pro finanční pomoc je 2402189167 / 2010


Vybombardovaná budova Ústavu státního lesního hospodářského plánování v Irpini.

Finanční pomoc
Klíčovou součástí pomoci je finanční sbírka, jejíž výtěžek bude převeden na obnovu fungování Ústavu státního lesního hospodářského plánování (Ukrderzhlisproekt), případně poslouží k nákupu poptávaného vybavení a k další pomoci ukrajinským lesům a lesníkům. Transparentní účet u FIO banky: 2402189167 / 2010

Materiální pomoc
Součástí sbírky je také materiální pomoc, primárně zaměřená na obnovu provozu inventarizace a taxace na Ukrajině. Zájem ze strany ukrajinských lesníků je o pomůcky, zařízení pro taxaci a případně kancelářské vybavení a techniku. Vhledem k tomu že ukrajinský Ústav státního lesního hospodářského plánování byl téměř kompletně zničen, pomůže k obnově chodu i běžná kancelářská a výpočetní technika (funkční notebooky, tablety, tiskárny a multifunkční zařízení). V rámci pomoci je možné poskytnout i další lesnické vybavení.

Adresa sběrného místa: Lesnická práce, s.r.o., náměstí Smiřických 1, 281 63 Kostelec nad Černými lesy
Materiální dary lze předat osobně nebo zaslat na výše uvedenou adresu (zásilku viditelně označit názvem sbírky)

 


Stávající přírodě blízké hospodaření na území navrhovaného národního parku dlouhodobě vychází ze zásad trvale udržitelného hospodaření. Tento unikátní ekosystém je výsledkem práce lesníků několika generací. Díky jejich odbornému přístupu a péči plní zdejší lesy řadu dalších funkcí, včetně dřevoprodukční, při současné intenzifikaci dalších funkcí, které jsou pro dané území typické. Vyhlášení statutu národního parku tedy fakticky znamená zúžení multifunkčnosti lesů v této lokalitě.


V souvislosti s vojenskou agresí Ruské federace na území Ukrajiny došlo dne 24. února 2022 k pozastavení příjmu žádostí o pobytové tituly na zastupitelských úřadech ČR na Ukrajině (Kyjev, Lvov). Z tohoto důvodu nebude možné až do odvolání přijímat žádosti o zařazení do některého z programů ekonomické migrace.


Odběr novinek

Projekty

Kontakty

Adresa
Počernická 96
108 00 Praha – Malešice

tel.: 733 755 521
info@ldkomora.cz

Odběr novinek

© 2024 Lesnicko-dřevařská komora | Všechna práva vyhrazena | Vytvořila a provozuje společnost Lesnická práce s.r.o.